Pojistková skříňka, relátková skříňka

Odpovědět
Uživatelský avatar
venca101
Příspěvky: 179
Registrován: pon 25. led 2016 15:24:21
Bydliště: jižní Morava

Pojistková skříňka, relátková skříňka

Příspěvek od venca101 » stř 11. led 2023 9:46:24

Zdarec borci,

mám dotaz na pozice relátek v relátkovém panelu/ skříňce nad pojistkama u diesel busa - stará elektrika do r.v. 1985. Nikde v manuálu jsem nenašel jak to má být, jsou tam pojistkovky jen na novou elektriku.
Udělal jsem si obrázek, kde jsem z různých fotek na fórech něco málo pochytil, může mi prosím někdo v elektrice zběhlý potvrdit či vyvrátit mé doměnky?
Předem dík

relatka.jpg
relatka.jpg (447.03 KiB) Zobrazeno 624 x

puchyyla
Příspěvky: 331
Registrován: úte 12. dub 2022 11:25:51
Bydliště: Brno

Re: Pojistková skříňka, relátková skříňka

Příspěvek od puchyyla » stř 11. led 2023 12:18:38

Zdar,
relé 24 je všeobecně u VW na X-kontakt = odlehčovací relé. Při startování to odepíná všechny nepotřebný nesmysly, hlavně světla
"relé" 21 a 22 jsou přerušovače blinkrů
19 je cyklovač stěračů
Toliko co vím, pak jsem jen tak zběžně hodil oko na web a na T3-pedii, kde mám osobně ověřeno, že se úplně nelže, je uvedeno:
1 - blinkry
2 - příprava pro zářivku v sanitce
3 - odlehčovací X kontakt
4 - příprava pro mlhovku
5 - příprava pro cyklovač stěračů

Docela to do sebe zapadá, pouze tam vidím konflikt na pozici 5, kde uvádíš relé 21, což je přerušovač blinkrů (třeba by jako cyklovač taky fungoval, ale asi dost rychle).

Uživatelský avatar
venca101
Příspěvky: 179
Registrován: pon 25. led 2016 15:24:21
Bydliště: jižní Morava

Re: Pojistková skříňka, relátková skříňka

Příspěvek od venca101 » čtv 12. led 2023 8:47:05

Výborně, děkuji, už si pomalu dávám dohromady obrázek, jak to v těch starých klumprech bylo. V manuálu je krásně zobrazené a popsané relátkové plato na busy 85 a novější, ale ke starý elektroinstalaci ani čárka.
Mám teda jen tento manuál:

Obrázek

puchyyla píše:
stř 11. led 2023 12:18:38
... zběžně hodil oko na web a na T3-pedii, kde mám osobně ověřeno, že se úplně nelže...
Co je toto zač?? Co je to za portál?? to neznám, hoď prosím tě odkaz, ať se taky dovzdělám a nežil jsem dnes nadarmo...

puchyyla
Příspěvky: 331
Registrován: úte 12. dub 2022 11:25:51
Bydliště: Brno

Re: Pojistková skříňka, relátková skříňka

Příspěvek od puchyyla » čtv 12. led 2023 11:24:30

Ten manuál mám též a koukám i to stěstí, že mám '89. Tam ta elektrika zaplaťbůh sedí a tak mohu postupně napravovat hříchy předchůdců.
T3 pedie:
https://www.t3-pedia.de
pojednání o mozkovnách:
https://www.t3-pedia.de/index.php?title=Zentralelektrik
Tak se hezky dovzdělej a jestli se někdy potkáme na srazu, tak si tě přezkouším. A běda, jak to nebudeš umět, zabavíme ti busa do konce školního roku! :D
Ne vážně, kdybys něco potřeboval, klidně se ptej. Lehkou potuchu o elektrice v takových starých peklech mám.

mhepp
Příspěvky: 92
Registrován: ned 30. srp 2015 0:38:38

Re: Pojistková skříňka, relátková skříňka

Příspěvek od mhepp » pát 13. led 2023 10:27:20

Musím říct, že tento manuál mám taky a docela mne zklamal. Je to „výběr z bobulí“ a rozhodnE tam není všechno podstatné i pro 85+. Některé skupiny jsou jen velmi zběžně popsané. Ale zase elektrika pro 85+ obsahuje i něktré věci, které jsem jinde nenašel. Jak budu mít čas, tak nasdílím to, co mám k dispozici já.
Myslíte si, že jste chytřejší než předchozí generace? Před padesáti lety uváděla příručka k automobilu návod na seřízení ventilů. Ta současná varuje majitele vozu, aby nevypili obsah autobaterie...

Uživatelský avatar
venca101
Příspěvky: 179
Registrován: pon 25. led 2016 15:24:21
Bydliště: jižní Morava

Re: Pojistková skříňka, relátková skříňka

Příspěvek od venca101 » úte 24. led 2023 8:16:38

Nevydržel jsem to a pořídil sobě manuál ohledně elektriky na T3. Čekal jsem zázračné vyřešení čísel relátek a prd. Není tam nic moc nového, pozice relátek už tady psal Puchyyla, to se tam najde, ale ta čísla relátek opět prd...


Obrázek


Obrázek

puchyyla
Příspěvky: 331
Registrován: úte 12. dub 2022 11:25:51
Bydliště: Brno

Re: Pojistková skříňka, relátková skříňka

Příspěvek od puchyyla » úte 24. led 2023 14:20:03

Zdar Venco,
ještě mě tak napadlo, Bentley manuál znáš?
http://syncro.org/Files/Bentley_Manual.pdf
Byl bych tam určitě opatrný skrz to, že jde o americkou verzi, která bude krapet jiná, než domácí. Každopádně je tam taky +- prd, ale alespoň by mohlo částečně pomoci to schéma, co tam uvádějí.
Tak mě napadá, že ono k tomu nebudou informace, protože je to jen držák. Není to nijak prodrátovaný. Že jde jako zezadu vidět, kterej drát jde na kterej pin. Nebo se pletu?

Odpovědět